wersja polska wersja angielska
FOLK MIĘDZY KULTURAMI!

      W ramach II Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Młodych „Folkowe Inspiracje” 19 października w Pałacu odbył się dzień międzykulturowy. Już od samego rana cała siedziba festiwalu zamieniła się w barwny jarmark. Wszystkie wolne powierzchnie zapełnione zostały przez stragany, na których prezentowane były wyroby z przeróżnych stron Polski i świata. Nasi zagraniczni goście, którzy przywieźli ze sobą ogrom tradycyjnych wyrobów rękodzielniczych przyciągali do stoisk rzesze ciekawskich. Nie zabrakło oczywiście prezentacji polskich tradycji, a dzięki staraniom organizatorów udało się zaprosić Stowarzyszenie Twórców Ludowych z Łowicza, które folklor i tradycje naszego regionu potrafi zaprezentować jak nikt inny. Ta część dnia odbywała się pod dumnym hasłem „Łowicz w Pałacu”. Każdy odwiedzający w tym dniu Pałac Młodzieży w Łodzi na pewno nie wyszedł zawiedziony. Warsztaty rękodzielnicze, warsztaty regionalnego makijażu artystycznego, piękne stroje, biżuteria i tradycyjne kulinaria to tylko część wrażeń jakie zaplanowane były na ten dzień. Dzięki wystawcom każdy miał szansę przekonać się jak podobne i zarazem różnorodne są tradycje Polski, Ukrainy czy Białorusi. Podczas jarmarku na festiwalowej scenie odbywały się koncerty i występy uczestników festiwalu. Gościem specjalnym tej części dnia był ludowy zespół z Łowicza KSINZOKI, który zaprezentował słowno muzyczny program nawiązujący do łowickiej obyczajowości i tradycji.
      Popołudnie to czas muzycznego miksu wielokulturowego, podczas którego pan Adam Lewartowski, muzyk z popularnego w Polsce zespołu L. Stadt, przeprowadził imprezę integracyjną dla uczestników festiwalu, polegającą na twórczej improwizacji na scenie.
      Wspaniały pokaz dała również Oliwia Jackowska, znana jako Karishma, prezentując zachwycający taniec brzucha inspirowany folkiem, urzekając publiczność swoim urokiem, zmysłowością tańca oraz mistrzowskim opanowaniem własnego ciała. Równie zachwycający był taniec Zespołu Psutki, który przedstawił publiczności amerykańską odmianę tańca brzucha tzw. American Tribal Style, u podstaw którego leży "siostrzany taniec plemienny" (od tribe - plemię). Występ był okazją do podziwiania najnowszych tendencji w rozwoju powyższego stylu w Europie Środkowo-Wschodniej, charakteryzującego się poszukiwaniem inspiracji wśród własnej tradycji.
Wieczorem, natomiast, odbył się koncert zespołu Dzikie Jabłka. Zespół ten powstał wiosną 2011 roku w wyniku zetknięcia się dwóch żywiołów. Pierwszy to Afryka, męska część zespołu, zafascynowana jest kulturą i przede wszystkim muzyką Czarnego Lądu. Od wielu lat studiują jej rytmy i podróżują do Afryki Zachodniej. Są uczniami szkoły i członkami zespołu City Bum Bum. Drugi to żywioł polski. To dziewczęta podróżujące z kolei po różnych zakątkach naszego kraju, poszukujące muzyki naszych źródeł. Uczą się od podeszłych już wiekiem, starych mistrzów, zgłębiają tajniki mazurków, kujawiaków, polek, odkrywają na nowo to, co zapomniane a tak piękne w polskiej muzyce ludowej. A robią to z wielkim powodzeniem. Muzyka, którą wykonują Dzikie Jabłka jest jak drzewo, które rośnie w polskim ogrodzie, ale korzeniami sięga aż do Afryki. W błyskotliwy sposób łączy rdzenne brzmienia polskiej muzyki etnicznej z potężną energią afrykańskich bębnów.

Patronat honorowy
Patronat medialny
Projekt dofinansowany przez:
Sponsorzy:
Nasi partnerzy: