wersja polska wersja angielska
ZŁOTA ŁÓDKA

      W dniu 18.10.2012 w ramach II międzynarodowego Festiwalu Twórczości Młodych Folkowe Inspiracje w auli Pałacu Młodzieży, czyli głównej festiwalowej scenie odbył się konkurs wokalny, taneczny i instrumentalny zespołów i solistów o ZŁOTE, SREBRNE i BRĄZOWE ŁÓDKI 2012. Jury festiwalowe miało przyjemność wysłuchać i obejrzeć występy artystów zarówno z różnych regionów Polski, jak i z Ukrainy, Białorusi, Słowenii oraz Kirgistanu. Przesłuchania trwały od godz. 9.00 do 19.00. Rozpoczęły je występy solistów i zespołów wokalnych, a następnie prezentowały się zespoły instrumentalne oraz taneczne. Każdy z konkursów rozpatrywany był w trzech kategoriach wiekowych 7-11 lat, 12-16 lat oraz 17-25 lat.
      Scena przesłuchań miała charakter otwarty, wiec przez cały czas każdy chętny mógł kibicować i dopingować swoich faworytów. Mieliśmy możliwość zobaczyć wiele ciekawych prezentacji m.in. wokalistów z Młodzieżowego Domu Kultury w Kutnie, wokalistów z Fundacji Convivo, Łódzką Orkiestrę Gitarową, Zespół Paka Buziaka z Jeleniej Góry, Los Lovelas z Pałacu Mlodzieży. Wysoki poziom artystyczny zaprezentowały także zespoły taneczne m.in. ZPiT Kalina z Domaniewic, Kalwarki z Góry Kalwarii, Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Ozorkowianie”, Warsztaty Terapii Zajęciowej Nowa Zorza z Łodzi, Teatr D-H,HZA Krajki, Zespół Tańca Współczesnego „Tu i teraz” z Pałacu Młodzieży w Łodzi, Teatr Fenix ze Zgierza ,Zespół Aqua z Kalisza ,ZPiT Bychlewianka oraz zespół Emtete z Pabianic, Kompleksowe Studio Artystyczne „Pędziwiatry” oraz ZPiT Poltex z Łodzi, 7 coma 7 z Łodzi, ZPiT „Tramblanka” z Opoczna, ZPiT Młody Toruń z Torunia oraz zespoły zagraniczne min z Ukrainy: Zołotyje Struny,Narodowy Zespół Pieśni i Tańca Barvinok , Ukraiński Zespół Tańca Ludowego Czeremosz, Artystyczny Zespół Ludowy Teatr Mody „Debiut” .Z Białorusi na scenę festiwalową przyjechał Wzorcowy Teatr Tańca „Iris show” oraz Sviatki. W przerwie konkursowych przesłuchań miało także miejsce uroczyste podsumowanie konkursu fotograficznego i sztuk pięknych ART- FOLKOWE INSPIRACJE wraz w wręczeniem nagród. W tym festiwalowym konkursie rywalizowało ze sobą kilkadziesiąt prac fotograficznych i plastycznych z Polski oraz Ukrainy. Prace nagrodzone wyeksponowane są na II piętrze Pałacu Młodzieży w Łodzi w Galerii Plastycznej ora Galerii „Klatka po klatce”. Wśród prac, które najbardziej zachwyciły Jury były tradycyjne wyszywane ukraińskie lalki.
      Zaraz po przesłuchaniach Jury rozpoczęło burzliwe obrady by spośród występujących wyłonić laureatów Złotych, Srebrnych i Brązowych Łódek. Wieczorną części programu zajęła wycieczka autokarowa części uczestników festiwalu do Żywego Skansenu-Centrum Folkloru Polskiego w Nagawkach. Skansen to niezwykłe miejsce w centrum Polski usytuowane około 30 km od Łodzi. W malowniczej scenerii znajdują się odrestaurowane zabytkowe zabudowania charakterystyczne dla regionu łódzkiego przeznaczone do całorocznego wypoczynku i rekreacji, a oferta obejmuje szeroki wachlarz usług: noclegi, gastronomię, biesiady i imprezy okolicznościowe, szkołę jazdy konnej, centrum edukacyjno-szkoleniowe, warsztaty dawnych umiejętności i ginących rzemiosł. Tu można nauczyć się garncarstwa, tkactwa, podstaw kowalstwa artystycznego, ale także poznać tradycję wypieku chleba i wspaniałe smaki potraw, które coraz rzadziej goszczą na polskich stołach. Jednym z głównych celów wycieczki był koncert uczestników festiwalu na pięknej scenie w skansenie.

Patronat honorowy
Patronat medialny
Projekt dofinansowany przez:
Sponsorzy:
Nasi partnerzy: