wersja polska wersja angielska
FOLK W FABRYCE!

      Trzeci dzień II Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Młodych FOLKOWE INSPIRACJE” przebiegał pod hasłem „Folk w Fabryce”. Tego dnia festiwal przeniósł się do kilku miejsc w naszym mieście. Już od 10.00 rano odbywały się warsztaty dla dzieci i młodzieży. W Centralnym Muzeum Włókiennictwa uczniowie obejrzeli skansen dawnej, drewnianej zabudowy Łodzi (między innymi domy tkaczy), poznali maszyny tkackie i wystawy prezentujące modę XX wieku oraz tkaniny inspirowane folkiem. W Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym uczestnicy zajęć poznali ginące zawody, obejrzeli wystawę „Wyróżnieni strojem. Huculszczyzna – tradycja i współczesność” oraz uczestniczyli w prezentacji na temat łódzkiego folkloru miejskiego.
     Główna część wydarzeń festiwalowych tego dnia miała miejsce w zrewitalizowanym kompleksie łódzkiej Manufaktury. W Muzeum Fabryki odbyły się warsztaty tkania na krośnie ręcznym oraz wernisaż wystawy pokazującej elementy łódzkiego folkloru miejskiego, jakim do dziś są ogródki działkowe. Uczestnicy spotkania mieli okazję do degustacji potraw przygotowanych z owoców i warzyw, jakie zazwyczaj hodują działkowcy. Tego dnia scena festiwalowa przeniosła się do rotundy w galerii handlowej Manufaktury, w której odbył się koncert „Pałac w Manufakturze”. Wystąpili soliści oraz zespoły z Polski, ale także z Białorusi, Słowenii i Ukrainy. Koncert spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem gości Manufaktury, którzy od 15.00 do 19.00 mogli podziwiać popisy taneczne, wokalne i instrumentalne.
     Festiwal zaznaczył swą obecność także na rynku Manufaktury, gdzie o godzinie 16.00 i 18.00 odbył się międzynarodowy folkowy, flash mob. Na zakończenie dnia „Folk w Fabryce” na rynku Manufaktury odbył się fire show pt. „Dookoła rytuału”. Widowisko zostało zaprezentowane przez połączone siły Teatrów D-H i Fenix.

Patronat honorowy
Patronat medialny
Projekt dofinansowany przez:
Sponsorzy:
Nasi partnerzy: