wersja polska wersja angielska
MODAFOLK - CZYLI PAŁACOWY TEATR MODY!

      Wtorek, 16 października był dniem poświęconym zagadnieniom związanym z modą inspirowaną folkiem i folklorem. Osoby o zacięciu manualnym mogły po raz kolejny zdobywać nowe umiejętności podczas warsztatów. W ofercie znalazły się m.in.: warsztaty tworzenia biżuterii z kamieni i koralików, makrama, biżuteria decoupage, zdobienie serwetek haftem, frywolitka, haft krzyżykowy, warsztaty krawieckie oraz warsztaty decoupage na serwetkach i malowania toreb. Warsztaty prowadzili m.in.: uczniowie Szkoły Mody z Łodzi oraz mistrzynie ze Stowarzyszenie Miłośników Haftu „Kanwa”.
      W tym samym czasie można było podziwiać stoiska z przeróżnymi artykułami inspirowanymi folklorem, przygotowane przez firmy: Kocia Mama, Pofolkloruj, Etno House, Świat Karnawału i Stowarzyszenie Miłośników Haftu „Kanwa”, Miliart oraz panią Ewę Kanownik i panią Urszulę Binkowską. Dech w piersiach zapierały naszyjniki i kolczyki z kamieni naturalnych, frywolitka, hafty, koronki, wyroby filcowe, laleczki i maskotki inspirowane folklorem i wiele innych... Na miłośników mody czekało jednak jeszcze wiele innych niespodzianek.
      O 17.00 rozpoczął się show pod nazwą Pałacowy Teatr Mody. Było to wydarzenie właśnie z pogranicza teatru i pokazu mody. Dzięki modelkom, w osobach byłych członkiń HZA Krajki oraz członkiń zespołu Poltex , mogliśmy podziwiać stroje ludowe z różnych regionów Polski oraz kolekcje mody współczesnej inspirowane folkiem firm: Muza – Artystyczna Konfekcja Lniana oraz Duet, a także suknie zdobione frywolitką wykonane przez panią Urszulę Binkowską. Wiele emocji wzbudził pokaz biżuterii z kamieni naturalnych autorstwa pani Ewy Kanownik. Do pokazów wykorzystano piękne filcowe i skórzane torebki firmy Etno House. Choreografami polskiej części show byli: pani Urszuli Dziekciarek, pani Iwona Brzezińska oraz Pan Dariusz Nawrocki. Na scenie pojawił się również zespół Iris Show z Mińska na Białorusi z prezentacją strojów inspirowanych tamtejszym folklorem oraz Teatr Mody DEBIUT z Ukrainy, który zaprezentował zarówno stroje inspirowane folklorem ukraińskim, jak i dalekowschodnim. Wszystkie prezentacje odznaczały się bardzo wysokim poziomem artystycznym i estetycznym. Zdziwienie i zarazem podziw publiczności wywołała precyzja body paintingu w wykonaniu pani Megi Holi. Gdyby nie informacja, że jest to przykład sztuki malowania na ciele, trudno byłoby się zorientować, że nie mamy do czynienia z prawdziwym, uszytym z materiału łowickim strojem ludowym! W programie znalazła się też znakomita prezentacja multimedialna na temat związków mody i folkloru, przygotowana przez panią Annę Szwedowisz z WSSiP oraz prezentację na temat filmu i folkloru.
      W programie znalazł się również happening artystyczny pn. "Moda na Multibank" jednego ze sponsorów Festiwalu, Multibanku, prowadzony przez animatorkę i trenerkę, panią Małgorzatę Słabicką. Po okiem Małgosi dzieci i młodzież z różnych krajów wykonały wielkie karty bankomatowe ozdobione motywami ludowymi typowymi dla swojego kraju lub regionu.
Zapraszamy do obejrzenia pierwszych zdjęć z pokazu Pałacowy Teatr Mody!

Patronat honorowy
Patronat medialny
Projekt dofinansowany przez:
Sponsorzy:
Nasi partnerzy: